Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (225)
- (223)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (882)
Filtered Search Results
MCR Safety 5010 SensaTouch Vinyl Gloves
Latex-free, powder free gloves suitable for a variety of applications including general medical, dental patient care, electronic assembly and food service.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | SensaTouch™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | Medical Grade, Class 1 Medical Device, Complies with federal regulations for food contact |
| AQL | 1.5 |
CTI FFL Series FingerFlex Latex Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
FingerFlex Latex Exam Gloves (FFL Series) are powder free and offer a textured surface for use in a variety of applications.
| Tensile Strength | 23 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Latex |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | FingerFlex Latex |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578-05, 21 CFR 177.2600, MIL STD-105E |
O&M Halyard Purple Nitrile-Xtra Exam Glove
Purple Nitrile Exam Gloves are frequently the glove of choice for healthcare workers who need outstanding barrier protection from bacteria, viruses and chemicals during procedures where risk of fluid exposure is moderate to high.
| Tensile Strength | 21 MPa Before Aging, 21 MPa After Aging |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Purple |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Medline™ Professional™ Nitrile Gloves with Aloe
Nitrile gloves with aloe provide protection and comfort and are designed specifically for workers in the lab environment
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | Professional Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Medline™ ACCUtouch™ Vinyl Gloves
Synthetic vinyl powder free exam gloves are ideal for general patient care.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | ACCUtouch™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13485 by BSI, EN 455-1, -2, -3. |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
O&M Halyard Purple Nitrile Exam Glove
Purple Nitrile Exam Gloves are frequently the glove of choice for healthcare workers who need outstanding barrier protection from bacteria, viruses and chemicals during procedures where risk of fluid exposure is moderate to high.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Purple |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| AQL | 1 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Cardinal Health™ Nitrile Decontamination Gloves
Powder free, non-sterile nitrile decontamination gloves feature a 16 inch extended cuff for additional coverage.
| Thickness (Metric) | 0.28 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Color | Blue |
| Length (English) | 16 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | D6319, D6978 |
| AQL | 1 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.28 mm |
O&M Halyard Lavender Nitrile Exam Glove
Lavender Nitrile Exam Gloves are thin, light and economical. They retain the protection required for excellent performance across a wide range of healthcare tasks. Ideal replacement for vinyl and latex exam gloves, providing superior barrier and more comfort than vinyl, while avoiding latex allergy.
| Tensile Strength | 23 MPa Before Aging, 28 MPa After Aging |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | Lavender |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.05 mm |
Renco Pilgrim™ Powder Free White Nitrile Gloves
Nitrile powder free exam gloves incorporate advanced proprietary formula to provide sensitivity, strength and comfort for extended wear.
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | Pilgrim™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 2.5 |
Halyard Health Clear Synthetic Vinyl Exam Gloves
Clear synthetic powder free vinyl exam gloves are ideal for low-risk situations.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Series | Synthetic Vinyl |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | ASTM D 5151, ASTM D 5250 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Cardinal Health™ Flexal™ Nitrile Gloves
Nitrile medical gloves provide tactile sensitivity and protect hands from potentially infectious materials.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | Flexal™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
MCR Safety NitriShield™ 6010 Nitrile Disposable Gloves
NitriShield™ medical grade nitrile gloves are used in applications that require resistance to punctures, tears or exposure to certain types of chemicals. Available in green or orange.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | NitriShield™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | Class B according the EN374:2016 standard |
| Model | 6010 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Class 1 Medical Device |
MCR Safety NitriMed™ -XTRA Nitrile Gloves
NitriMed™ -XTRA Medical Grade Nitrile Gloves are 12 inches in length and are used in applications that require resistance to punctures, tears or exposure to certain types of chemicals.
VGuard™ A14C1 Series Powder-Free Nitrile 3.2 mil Exam Gloves, Blue
Blue A14 Nitrile Exam Gloves protect hands from chemicals, chemotherapy drugs and blood-borne pathogens. Durable, puncture-resistant nitrile for a comfortable fit and feel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Series | Vanguard Safety |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
VGuard™ A19A3 Series Powder-Free Nitrile 7.0 mil Exam Gloves, Black
Black A19 Nitrile Exam Gloves protect hands from chemicals and blood-borne pathogens. Durable, puncture-resistant nitrile for a comfortable fit and feel. Dark color hides dyes, inks and stains.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Black |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Accelerator Free | No |
| Series | Vanguard Safety |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |